Når Dart Er En Sport

Pointdart

Regler for Pointdart

10 kr for at deltage pr gang.
Pengene går ubeskåret til præmier ved afslutningen af sæsonen
Spilles som doubleturnering hvor man trækker lod før spilstart

Stillingen

Dart Odense - Pointdart 2024
PlaceringNavnSamlet pointDeltagede gangeSejre i puljenKvartfinaleSemifinaleFinaleVundet100+ lukkereHurtigste sæt180Højeste lukkerSnit
1Morten N.345181130
2Marianne32619121210
3John Drue27415112111090
4John John266151410
5Firkant2462031110
6Ølsen226112310
7Blich226153120
8Oliver Jr.2251821110
9Ulla20674110
10Mark1426110
10Torben1456320
10Preben1464510
13Bjarne12391110
14Klaus626110
14Jemmi61310
14Helene61510
17Ditte4110
17Pølle42120
17Kenneth41410
20Line21210
20Nadja21210
20Nick21110
20Jacob21110

Point system:

1 point for ikke at gå videre fra puljen
2 point for kvartfinale
4 point for semifinale
6 point for finaleplads
8 point for at vinde

Der spilles altid cup, hvor der vil blive seedet efter placering.

For at få point til ranglisten (og komme til slutspil) skal man være betalende deltager

Præmier til slut:

1 plads – 20%
2 plads – 15%
3 plads – 10%

Flest højeste lukkere – 5% (gælder over hele sæsonen, 100+ lukkere giver 1 point ekstra)
Flest hurtigste sæt – 5%
Flest 180 – 5%
Bedste pointsnit – 5% (gælder for minimum 10 deltagede gange, denne gives til en der ikke har vundet andet)
Dårligste pointsnit – 5% (gælder for minimum 10 deltagede gange, denne gives til en der ikke har vundet andet)

20% går til finale stævnet (for at deltage til finale stævne skal man have deltaget mindst 10 gange over hele sæsonen)

Ved pointlighed deles præmiesummen

De resterende 10%, disse vil gå til genstandskort, som vil være præmier til sekundære placeringer, som ikke har vundet andet.

We would love to hear from you!

Please record your message.

Record, Listen, Send

Allow access to your microphone

Click "Allow" in the permission dialog. It usually appears under the address bar in the upper left side of the window. We respect your privacy.

Microphone access error

It seems your microphone is disabled in the browser settings. Please go to your browser settings and enable access to your microphone.

Speak now

00:00

Canvas not available.

Reset recording

Are you sure you want to start a new recording? Your current recording will be deleted.

Oops, something went wrong

Error occurred during uploading your audio. Please click the Retry button to try again.

Send your recording

Thank you

Ved fortsat at bruge webstedet accepterer du brugen af cookies. mere information

Cookie-indstillingerne på dette websted er angivet til "Tillad Cookies" for, at give dig den bedst gennemgang og oplevelse af siderne. Hvis du fortsætter med at bruge webstedet uden at ændre dine Cookie indstillinger eller du klikker på "Accepter" nedenfor så samtykke du til dette.

Luk