Når Dart Er En Sport

Pointdart

Fra 13. august vil der fremover hver onsdag være Pointdart efter endt træning. 

Regler for Pointdart

10 kr for at deltage pr gang.
Pengene går ubeskåret til præmier ved afslutningen af sæsonen
Spilles som doubleturnering hvor man trækker lod før spilstart

Stillingen

Nr.
Navn
Samlet point
Deltagede gange
Sejre i puljen
Kvartfinale
Semifinale
Finale
Vundet
100+ lukkere
Hurtigste sæt
180
5Mikkel137813422121108 luk
22Torben12101
16John N4834211100 luk
2Preben1471094331
21Henning13111
8Kitti1128451112
1Jørgen170101614231
4Line1439134122
9Wilhelm107815111
11Pølle9573511
2Palle147101136122113 luk
6Nick13481022441
7Maja128910611
14Julian6347121
12Nicklas86581311
17Mark37231121
10John10379412
13Nadja65472111
14Sebastian63451211
18Oskar272111
20Lene15111
19Steen16121

Point system:

10 point for at deltage
1 point pr puljesejr
2 point for kvartfinale
4 point for semifinale
6 point for finaleplads
8 point for at vinde

Der spilles altid cup, hvor der vil blive seedet efter placering.

For at få point til ranglisten skal man være medlem af klubben, samt betale for deltagelse.

Præmier til slut

1 plads – 30%
2 plads – 20%
3 plads – 10%

Flest højeste lukkere – 5% (gælder over hele sæsonen, 100+ lukkere giver 1 point ekstra)
Flest hurtigste sæt – 5%
Flest deltagede gange – 5%
Flest 180 – 5%
Bedste pointsnit – 5% (gælder for minimum 10 deltagede gange, denne gives til en der ikke har vundet andet)

15% går til finale stævnet (for at deltage til finale stævne skal man have deltaget mindst 10 gange over hele sæsonen)

Ved pointlighed deles præmiesummen

Ved fortsat at bruge webstedet accepterer du brugen af cookies. mere information

Cookie-indstillingerne på dette websted er angivet til "Tillad Cookies" for, at give dig den bedst gennemgang og oplevelse af siderne. Hvis du fortsætter med at bruge webstedet uden at ændre dine Cookie indstillinger eller du klikker på "Accepter" nedenfor så samtykke du til dette.

Luk