Når Dart Er En Sport

Pointdart

Fra 13. august vil der fremover hver onsdag være Pointdart efter endt træning. 

Regler for Pointdart

10 kr for at deltage pr gang.
Pengene går ubeskåret til præmier ved afslutningen af sæsonen
Spilles som doubleturnering hvor man trækker lod før spilstart

Stillingen

Navn
Samlet point
Deltagede gange
Sejre i puljen
Kvartfinale
Semifinale
Finale
Vundet
100+ lukkere
Hurtigste sæt
180
Snit
19Peter267133310
40Oliver S21010
1Palle1593578101095461114 luk4,542857143
8Prik66202910733,3
24Wilhelm20810620
10Urban651431444211112 luk4,642857143
34Finn815110
16Casper38721122220
6Pølle912742139223,37037037
5Line10630551773321121 luk3,533333333
3Preben12338561714313,236842105
24Julijane20693210
2Nick1362366363111415,913043478
28Besse16481210
28Kitti1659230
11Markus59142545414,214285714
12Oliver R571422561211112 luk4,071428571
36Lasse722111120 luk0
40Silver21110
27John1839120
40Lars Villy21010
4Kenneth1072055186515,35
19Ole264133120
28Heidi J162820
40Ronnie21110
8John D661136141522108 luk6
15Maja461120424114,181818182
33Mikkel10371210
31Linda127350
7Burgerboy8515432237435,666666667
38Tubæk6141
38Nicolaj6353
23Heidi2191362
18Torben331215722
34Caroline8331
40Ulla222
14Steen4713245421
19Frank261214531
36Josefine7453
19Ditte26911131
17Steen L3610203221
13Morfred489281332
31Sofie1237111
15Morten N2041113
#N/A
#N/A

Point system:

10 point for at deltage
1 point pr puljesejr
2 point for kvartfinale
4 point for semifinale
6 point for finaleplads
8 point for at vinde

Der spilles altid cup, hvor der vil blive seedet efter placering.

For at få point til ranglisten skal man være medlem af klubben, samt betale for deltagelse.

Præmier til slut

1 plads – 30%
2 plads – 20%
3 plads – 10%

Flest højeste lukkere – 5% (gælder over hele sæsonen, 100+ lukkere giver 1 point ekstra)
Flest hurtigste sæt – 5%
Flest deltagede gange – 5%
Flest 180 – 5%
Bedste pointsnit – 5% (gælder for minimum 10 deltagede gange, denne gives til en der ikke har vundet andet)

15% går til finale stævnet (for at deltage til finale stævne skal man have deltaget mindst 10 gange over hele sæsonen)

Ved pointlighed deles præmiesummen

We would love to hear from you!

Please record your message.

Record, Listen, Send

Allow access to your microphone

Click "Allow" in the permission dialog. It usually appears under the address bar in the upper left side of the window. We respect your privacy.

Microphone access error

It seems your microphone is disabled in the browser settings. Please go to your browser settings and enable access to your microphone.

Speak now

00:00

Canvas not available.

Reset recording

Are you sure you want to start a new recording? Your current recording will be deleted.

Oops, something went wrong

Error occurred during uploading your audio. Please click the Retry button to try again.

Send your recording

Thank you

Ved fortsat at bruge webstedet accepterer du brugen af cookies. mere information

Cookie-indstillingerne på dette websted er angivet til "Tillad Cookies" for, at give dig den bedst gennemgang og oplevelse af siderne. Hvis du fortsætter med at bruge webstedet uden at ændre dine Cookie indstillinger eller du klikker på "Accepter" nedenfor så samtykke du til dette.

Luk