Når Dart Er En Sport

Pointdart

Fra 13. august vil der fremover hver onsdag være Pointdart efter endt træning. 

Regler for Pointdart

10 kr for at deltage pr gang.
Pengene går ubeskåret til præmier ved afslutningen af sæsonen
Spilles som doubleturnering hvor man trækker lod før spilstart

Stillingen

4,50E+01
Navn
Samlet point
Deltagede gange
Sejre i puljen
Kvartfinale
Semifinale
Finale
Vundet
100+ lukkere
Hurtigste sæt
180
Snit
9Mikkel19211191424142108 luk17,4545454517,45454545
27Torben24202120
21John N4934211100 luk16,333333330
3Preben419273710863115,5185185215,51851852
25Henning282211140
7Kitti308211910632214,6666666714,66666667
10Jørgen17010161423117#N/A
4Line410244664771114 luk17,0833333317,08333333
5Wilhelm3612511101021214,4414,44
6Pølle33522279742315,2272727315,22727273
1Palle43327455146224113 luk16,0370370416,03703704
2Nick42624443641113217,7517,75
14Maja141101171114,1#N/A
19Julian634712115,750
16Nicklas8658131117,20
23Mark3723112118,50
8John27317275633416,0588235316,05882353
11Nadja1579193123217,444444440
19Sebastian6345121115,750
26Oskar27211113,50
30Lene15111150
28Steen16121160
13Oliver S149915241216,555555560
12Lasse1519192412116,777777780
15Julijane10871224115,428571430
24Casper352621106 luk17,50
18Markus765831115,20
17Oliver8551312211116 luk170
22Finn4225211125 luk210
28Urban16121160

Point system:

10 point for at deltage
1 point pr puljesejr
2 point for kvartfinale
4 point for semifinale
6 point for finaleplads
8 point for at vinde

Der spilles altid cup, hvor der vil blive seedet efter placering.

For at få point til ranglisten skal man være medlem af klubben, samt betale for deltagelse.

Præmier til slut

1 plads – 30%
2 plads – 20%
3 plads – 10%

Flest højeste lukkere – 5% (gælder over hele sæsonen, 100+ lukkere giver 1 point ekstra)
Flest hurtigste sæt – 5%
Flest deltagede gange – 5%
Flest 180 – 5%
Bedste pointsnit – 5% (gælder for minimum 10 deltagede gange, denne gives til en der ikke har vundet andet)

15% går til finale stævnet (for at deltage til finale stævne skal man have deltaget mindst 10 gange over hele sæsonen)

Ved pointlighed deles præmiesummen

We would love to hear from you!

Please record your message.

Record, Listen, Send

Allow access to your microphone

Click "Allow" in the permission dialog. It usually appears under the address bar in the upper left side of the window. We respect your privacy.

Microphone access error

It seems your microphone is disabled in the browser settings. Please go to your browser settings and enable access to your microphone.

Speak now

00:00

Canvas not available.

Reset recording

Are you sure you want to start a new recording? Your current recording will be deleted.

Oops, something went wrong

Error occurred during uploading your audio. Please click the Retry button to try again.

Send your recording

Thank you

Ved fortsat at bruge webstedet accepterer du brugen af cookies. mere information

Cookie-indstillingerne på dette websted er angivet til "Tillad Cookies" for, at give dig den bedst gennemgang og oplevelse af siderne. Hvis du fortsætter med at bruge webstedet uden at ændre dine Cookie indstillinger eller du klikker på "Accepter" nedenfor så samtykke du til dette.

Luk