Når Dart Er En Sport

Pointdart

Fra 13. august vil der fremover hver onsdag være Pointdart efter endt træning. 

Regler for Pointdart

10 kr for at deltage pr gang.
Pengene går ubeskåret til præmier ved afslutningen af sæsonen
Spilles som doubleturnering hvor man trækker lod før spilstart

Stillingen

4,50E+01
Navn
Samlet point
Deltagede gange
Sejre i puljen
Kvartfinale
Semifinale
Finale
Vundet
100+ lukkere
Hurtigste sæt
180
10Mikkel137813422121108 luk
23Torben12101
17John N4834211100 luk
2Preben249161946511
19Henning282211
5Kitti213141354322
8Jørgen170101614231
4Line22914214343
7Wilhelm20014856111
9Pølle15611863112
1Palle2501622392223113 luk
3Nick2401420242662
11Maja128910611
14Julian6347121
12Nicklas86581311
18Mark37231121
6John202131854223
13Nadja65472111
14Sebastian63451211
20Oskar272111
22Lene15111
21Steen16121
16Oliver593712

Point system:

10 point for at deltage
1 point pr puljesejr
2 point for kvartfinale
4 point for semifinale
6 point for finaleplads
8 point for at vinde

Der spilles altid cup, hvor der vil blive seedet efter placering.

For at få point til ranglisten skal man være medlem af klubben, samt betale for deltagelse.

Præmier til slut

1 plads – 30%
2 plads – 20%
3 plads – 10%

Flest højeste lukkere – 5% (gælder over hele sæsonen, 100+ lukkere giver 1 point ekstra)
Flest hurtigste sæt – 5%
Flest deltagede gange – 5%
Flest 180 – 5%
Bedste pointsnit – 5% (gælder for minimum 10 deltagede gange, denne gives til en der ikke har vundet andet)

15% går til finale stævnet (for at deltage til finale stævne skal man have deltaget mindst 10 gange over hele sæsonen)

Ved pointlighed deles præmiesummen

We would love to hear from you!

Please record your message.

Record, Listen, Send

Allow access to your microphone

Click "Allow" in the permission dialog. It usually appears under the address bar in the upper left side of the window. We respect your privacy.

Microphone access error

It seems your microphone is disabled in the browser settings. Please go to your browser settings and enable access to your microphone.

Speak now

00:00

Canvas not available.

Reset recording

Are you sure you want to start a new recording? Your current recording will be deleted.

Oops, something went wrong

Error occurred during uploading your audio. Please click the Retry button to try again.

Send your recording

Thank you

Ved fortsat at bruge webstedet accepterer du brugen af cookies. mere information

Cookie-indstillingerne på dette websted er angivet til "Tillad Cookies" for, at give dig den bedst gennemgang og oplevelse af siderne. Hvis du fortsætter med at bruge webstedet uden at ændre dine Cookie indstillinger eller du klikker på "Accepter" nedenfor så samtykke du til dette.

Luk